“.TR” UZANTILI ALAN ADLARINDA TRABİS DÖNEMİ BAŞLIYOR!

7 Kasım 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 27752 sayılı İnternet Alan Adları Yönetmeliği uyarınca “.tr” uzantılı alan adlarına ilişkin işlemlerin  Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesindeki Nic.tr aracılığıyla değil, “.tr Ağ Bilgi Sistemi” (“TRABİS“) adlı platform üzerinden gerçekleştirileceği duyurulmuştu.  Bu kapsamda ise ODTÜ’nün “.tr” uzantılı alan adlarının yönetim ve tahsisine ilişkin her türlü yetkisini BTK’ye devrettiği  hususunda Aralık 2018’de bir sözleşme imzalanmış, Ağustos 2020’de Nic.tr’nin kullanıma kapatılması ve TRABİS’in faaliyete geçmesi öngörülmüşse de söz konusu geçiş işlemi tamamlanamamıştır.

İlerleyen dönemde, ODTÜ Geliştirme Vakfı Bilgi Teknolojileri A.Ş (“METUnic”) tarafından yapılan duyuruda TRABİS’e geçişin Ocak 2022 itibariyle tamamlanacağı ve bu değişimle birlikte bazı pratik uygulamalarda da yeni düzenlemeler yapılacağı ifade edilmiştir. 19 Kasım 2021 ve 30 Kasım 2021 tarihinde METUnic tarafından yapılan duyurularda ise bu düzenlemelere ilişkin detaylara yer verilmiştir.

Bu kapsamda yapılan değişikliklerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Önceki dönemde belgeli tahsis edilen  ve en çok işlem yapılan  com.tr, net.tr ve org.tr uzantılı alan adlarının tahsisi, TRABİS ile “belgesiz” ve “ilk gelen alır” prensibine uygun şekilde yapılacaktır.
  • gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılarının tahsisi, belgesiz  olarak yapılmaya devam edecektir.
  • gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr ve kep.tr uzantılı alan adları ise önceden olduğu gibi TRABİS döneminde de belgeli şekilde tahsis edilecektir. Belgeli olarak tahsis edilecek alan adı uzantılarına ilişkin talep edilen belgeler duyurularda ayrıca belirtilmiştir.

Son olarak, METUnic tarafından yayımlanan .tr uzantılı alan adları başvuruları için gerekli belgelerin yer aldığı listeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.metunic.com.tr/content/tr-gerekli-belgeler

Stj. Av. Sıla ATİLLA

TARLAN – BAKSI AVUKATLIK BÜROSU


AV. AYLİN TARLAN – AV. DERYA BAKSI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: